İş İçin Kullanılan Hesabın İşveren Tarafından Denetlenmesinin Geçerliliği

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi  (“AİHM”), işverenin talebi üzerine açılan ve sadece iş için kullanılan Yahoo messanger iş hesabından çalışanın yaptığı yazışmaların işveren tarafından gözetlenmesinin özel ve aile hayatına saygı hakkının ihlali olduğuna karar verdi.

İş için kullanılan bu hesabı kişisel yazışmaları için kullanan ve bu sebeple işvereni tarafından işine son verilen bir Romanya vatandaşı, iç hukuk yollarının tükenmesinden sonra AIHM’ye başvurmuştur.
Söz konusu hesaba erişim için gerekli olan şifrenin çalışana ait olması, gözetim ile ilgili işverenin güvenlik veyahut sair meşru nedenlerden dolayı denetleme ve gözetim yapacağına ilişkin işverenin çalışanı önceden bilgilendirmemesi ve bu yönde onun açık rızasını almaması sebepleriyle, bu durum Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ‘nin 8. maddesinin ihlali kapsamında değerlendirilmiş ve özel ve aile hayatına saygı hakkının ihlali olduğuna ve işçiye uygun bir manevi tazminatın ödenmesine karar verilmiştir.

Kararın tam metnine İngilizce olarak aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
https://hudoc.echr.coe.int/eng#{“languageisocode”:[“ENG”],”documentcollectionid2″:[“JUDGMENTS”],”itemid”:[“001-177082”]}

Saygılarımızla,
Çelikbaş Hukuk Bürosu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir