Perakende Sektöründe Yeni Kurallar

Ülkemizde ilk kez perakendecilik sektörünü doğrudan düzenleyen bir mevzuat yürürlüğe girmiştir. 29.01.2015 tarihinde Resmi Gazete’de “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” yayımlanmıştır.
Kanun’la getirilen en önemli yenilikler; perakende işletmelerin açılış, faaliyete geçiş ve kapanış süreçlerine ilişkindir. Ayrıca; perakende ticaretin belirli standartlarda yapılmasını ve haksız rekabetin önlenmesini sağlamak amacıyla üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki alım satım sözleşmeleri ile bu sözleşmelerden kaynaklanan ödemelerin süreleri, perakende işletmelere yönelik prim ve bedel talepleri, mağaza markalı ürün satışları, kampanyalı ve sürekli indirimli satışlar ile alışveriş festivalleri, alışveriş merkezlerindeki ortak kullanım alanları ve perakende işletmelerdeki yer ve raf tahsisleri ile çalışma saatlerine ilişkin birtakım ilke ve kurallar düzenlenmiştir.
Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girmiş olup, bu Kanunda öngörülen yönetmelikler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından dokuz ay içinde yürürlüğe konulacaktır.
Şirketlerin bu Kanun kapsamında getirilen yenilikler çerçevesinde faaliyetlerini yeniden gözden geçirmeleri ve mevzuata uyumlu hale getirmeleri gerekmektedir.
Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi için hukuk büromuzla bağlantıya geçmekten lütfen çekinmeyiniz.
Saygılarımızla,
CELIKBAS HUKUK BUROSU

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir