KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

Bilindiği üzere, Yeni Koronavirüs (COVİD-19) salgın hastalığı “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel zorlayıcı sebep” olarak kabul edilmiş ve söz konusu zorlayıcı sebep gerekçesi kısa çalışma başvurularının 30/6/2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere yapılabileceği açıklanmış olup anılan tarihe kadar başvuruda bulunmuş iş yerleri için günümüze değin kısa çalışma ödeneği sağlanmıştır.

 

Bununla birlikte tüm dünyayı etkileyen Yeni Koronavirüs (COVİD-19) salgınının yayılımında tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşanmakta olup ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında ciddi bir yükseliş görülmektedir. Bu süreçte ise halk sağlığının korunmasına yönelik tedbirler alınırken aynı zamanda ekonomik istikrarın ve istihdamın korunması amaçlanmaktadır.

 

Açıklanan sebeplerle, 01/12/2020 tarihli ve 31321 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 30/11/2020 tarihli ve 3238 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca  1/12/2020 tarihinden sonraki döneme ilişkin kısa çalışma talebinde bulunan işyerleri için, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun  geçici 23 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan 30/6/2020 tarihi 31/12/2020 olarak değiştirilmiştir. Buna göre, 30/06/2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunmamış olan tüm iş yerleri, Yeni Koronavirüs (COVİD-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31/12/2020 tarihine kadar İŞKUR’a kısa çalışma başvurusunda bulunarak 1/12/2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar kısa çalışma ödeneğinden yararlanabileceklerdir.

 

Daha önceden kısa çalışma başvurusunda bulunmuş iş yerleri ise belirtilen tarihe kadar daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayan işçileri de bildirerek başvuruda bulunabileceklerdir.

Ayrıca belirtmek isteriz ki işbu Karar kapsamında yapılan ödemeler başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecektir.

 

ÇELİKBAŞ HUKUK BÜROSU

 

*Yasal Uyarı*

İşbu makale bilgi ve deneyim paylaşımına yönelik olup yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki güvence vermemektedir. Çelikbaş Hukuk Ofisi, bu makalede yer alan her türlü bilgi ve sair içeriklerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından oluşacak zararlardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sitede paylaşılan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır; Türkiye Cumhuriyeti Barolar Birliği’nin ilgili düzenlemeleri uyarınca reklam, teklif, hukuki öneri veya danışmanlık teşkil etmez. Bu bilgilerin iletilmesi hiçbir şekilde avukat müvekkil ilişkisi oluşturmaz. Bu bilgiler en son hukuki durumu yansıtmayabileceğinden okuyucular güncel durum hakkında bir avukata danışarak hareket etmelidirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.