Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler  

 

01.02.2022 Tarihli 31737 Sayılı Resmî Gazete ile Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“Yönetmelik”) yayımlanmıştır. Söz konusu Yönetmelik 1 Mart 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Kişiselleştirilmiş Fiyatlara İlişkin Değişiklik

Kişiselleştirilmiş Fiyat, mal veya hizmete ilişkin tüketicinin satın alma davranışı ve diğer kişisel verilerinin analiz edilmesi üzerine sunulan fiyattır. Buradaki önemli husus Yönetmelik’in kişisel verileri ele almasıdır. Bu düzenleme ile kişisel verilerin analiz edilerek kişiye özel hazırlanan mal veya hizmetin yasal çerçeve içerisinde yani Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun şekilde tüketiciye sunulması sağlanmıştır. 

Tüketiciye kişisel verileri analiz edilerek fiyat sunulması durumu söz konusu olduğunda, analiz ile oluşturulduğuna ilişkin bilgilendirme yapılması ve mal veya hizmet ile ilgili satıcı veya sağlayıcı tarafından o mal veya hizmete ilişkin güncel fiyat ile kişiselleştirilmiş fiyatın aynı alanda bulundurulması düzenlenmiştir. 

Sıralama Uygulamalarına İlişkin Düzenleme

Sıralama Uygulaması, İnternet ortamında satışa sunulan mal veya hizmete ilişkin fiyat, nitelik ve bunun gibi hususların ticari piyasada bulunan diğer mal veya hizmetler ile karşılaştırma yapılacak şekilde sıralanmasıdır. 

Mal veya hizmet bu sıralama ölçütü ile oluşturularak tüketiciye sunulacaksa bu sıralamaya ilişkin bilgilendirme, mal veya hizmet ile aynı alanda veya tüketicinin bağlantı veya uyarı ile yönlendirileceği web sayfasında ayrıntılı olarak yapılmalıdır.  

Reklam veya sponsorluk anlaşmalarına dayanarak yapılan sıralamalar söz konusu olduğunda bu durumun reklam ibaresi konularak tüketiciye bildirilmesi gerekmektedir. 

Mal veya Hizmet Değerlendirmelerine İlişkin Düzenleme

Mal veya hizmete ilişkin doğru olmayan satış arttırmaya yönelik değerlendirmeler yapılması adına gerçek veya tüzel kişiliklerle anlaşma yapılması veya hizmet alınması düzenleme ile engellenmiştir. 

Değerlendirmelerin sadece mal veya hizmetten yararlanan tüketiciler tarafından yapılması, yapılan değerlendirmelerin yayınlanmadan önce satıcıya cevap verme hakkının tanınması gibi değişikliklerde Yönetmelik ile yürürlüğe girecek düzenlemelerdir. 

 

*Yasal Uyarı*

İşbu makale bilgi ve deneyim paylaşımına yönelik olup yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki güvence vermemektedir. Çelikbaş Hukuk Ofisi, bu makalede yer alan her türlü bilgi ve sair içeriklerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından oluşacak zararlardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sitede paylaşılan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır; Türkiye Cumhuriyeti Barolar Birliği’nin ilgili düzenlemeleri uyarınca reklam, teklif, hukuki öneri veya danışmanlık teşkil etmez. Bu bilgilerin iletilmesi hiçbir şekilde avukat müvekkil ilişkisi oluşturmaz. Bu bilgiler en son hukuki durumu yansıtmayabileceğinden okuyucular güncel durum hakkında bir avukata danışarak hareket etmelidirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir